Co wiesz o Gdańsku?

Sty 28, 2021 | Ciekawostki

Poznaj historię Lewisa Edsona Watermana

Ciekawostki

Używając na co dzień długopisów i piór wiecznych, mało kto zastanawia się nad etymologią ich powstania. Kiedy i w jakich okolicznościach powstało pióro wieczne? W niniejszym artykule przedstawiona zostanie historia Lewisa Edsona Watermana, założyciela cenionej firmy Waterman, oraz twórcę pióra wiecznego.

Życiorys Lewisa Edsona Watermana

Waterman urodził się w Decatur w stanie Nowy Jork. Chłopiec dorastał na farmie należącej do ojczyna, oraz uczęszczał uczył się w szkole okręgowej do piętnastego roku życia, a następnie przez około trzy miesiące był członkiem seminarium w Charlottesville w stanie Nowy Jork. W wieku piętnastu lat uczył się fachu stolarskiego. W 1862 r. rozpoczął swoją pracę jako broker ubezpieczeniowy, początkowo w Michigan, następnie w Bostonie. Pod koniec lat 80. wraz z żoną zajął się spirytyzmem, ostatecznie miało to tragiczne skutki. Jego żona została uznana szarlatana, a Waterman opuścił ją i dzieci, by przenieść się do Nowego Jorku. W kolejnych latach pracował jako redaktor w czasopismach kolejowych „The Railroad Gazette” i „National Car Builder”. Trzeba przyznać, że Waterman był osobą niesłychanie wszechstronną, zajmował się ubezpieczeniami, interesował się frenologią, podejmował różne dodatkowe zajęcia.

Pierwsze pióro wieczne

Na temat Lewisa Edsona Watermana i powstania pierwszego pióra wiecznego krążą różne legendy. Jedną z nich jest historia zgodnie z którą, Waterman pracując w zawodzie brokera ubezpieczeniowego, miał podpisać ważny kontrakt. Jednakże zakupione specjalnie na ten cel pióro zepsuło się, a umowa została zalana atramentem. Wściekły Waterman, z uwagi na stratę ważnego kontraktu, stworzył własne pióro wieczne. Historia ta powinna być rozumiana jako legenda, historyjka, ponieważ nie ma żadnych dowodów na to, że tak właśnie było. Niemniej jednak, Lewis Edson Waterman faktycznie zaprojektował własne pióro wieczne.

Waterman w roku 1883 otworzył swoją firmę w Nowym Jorku, o nazwie Waterman, jak jego nazwisko. By stworzyć pióro wieczne, wykorzystał zasadę kapilarności, która pozwalała powietrzu wywoływać stały i równy przepływ atramentu. Praca nad tym wynalazkiem trwała blisko dziesięć lat. W 1884 roku udało mu się uzyskać patent na zaprojektowane pióra. Początkowo sprzedaż piór miała miejsce w sklepie z cygarami, a na każde pióro klient otrzymywał aż 5 lat gwarancji. Swoją pierwszą fabrykę otworzył w Montrealu w Kanadzie w 1899 roku. W fabryce tej pracowano nad wieloma różnymi projektami.

Dalsze losy firmy

Waterman zmarł na Brooklynie w 1901 r., a pochowany został  na cmentarzu Forest Hills, Jamaica Plain, MA. Po jego śmierci, firmą zajął się jego bratanek Frank D. Waterman. Przeniósł on działalność za granicę, dzięki czemu sprzedaż piór i długopisów wzrosła aż do 350 000 ilości sztuk rocznie. To właśnie jego bratanek nadał firmie nazwę, jaką nosi do dziś, czyli Waterman. Firma ta została wprowadzona do National Inventors Hall of Fame w 2006 roku. Waterman funkcjonuje do dziś jako firma produkująca pióra wieczne, długopisy kulkowe i inne przyrządy do pisania.

_____________________
fot: wikipedia.com

Poznaj historię Lewisa Edsona Watermana

Używając na co dzień długopisów i piór wiecznych, mało kto zastanawia się nad etymologią ich powstania. Kiedy i w jakich okolicznościach powstało pióro wieczne? W niniejszym artykule przedstawiona zostanie historia Lewisa Edsona Watermana, założyciela cenionej firmy Waterman, oraz twórcę pióra wiecznego.

Talary – historyczne monety oblężnicze z Gdańska

Talar jest jedną z monet oblężniczych Gdańska, które były bite od 1577 roku, na skutek opowiedzenia się tego miasta po stronie cesarza Maksymiliana i w konsekwencji nieuznawania za króla Polski Stefana Batorego. Monety oblężnicze to rzadko spotykane zjawisko w polskiej numizmatyce.